Answer:
d. $2.81
Explanation:
Beginning WIP Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â 3,000 units
Add: Material added during April  10,000 units
Total Material                  13,000 units
Less: Ending WIP Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â 1,500 units
Goods Finished during April     11,500 units
Goods finished during April      11,500 units
Add: Ending WIP Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â 1,500 units
(1,500 x 100%)
Equivalent units                13,000 units
Material Cost
Beginning WIP Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â $7,500
Add: Cost added during April    $29,000
Total material costs A Â Â Â Â Â Â Â Â Â $36,500
Total equivalent units B Â Â Â Â Â Â Â Â 13,000 units
Direct Material cost  (A/B)      $2.81     Â
per Equivalent Unit