Respuesta :
Answer and Explanation:
As per the data given in the question,
Net income per unit = sale  per unit - total cost
            Sell of basic kit   Process stage 2 kit   Net income(inc./dec. )
Sales per unit        $22                 $34                $12
Cost per unit Â
Direct materials      $8                  $4                 $4
Direct labor          0                  $11                -$11
Total cost           $8                  $15                -$7
Net income per unit(inc.)$14 Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â $19 Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â $5
Answer:
See the explanation below.
Explanation:
The incremental analysis will be as follows:
                 Anna's basket weaving studio
                     Incremental Analysis
                 Sell     |  Process  |  Net Income ($) Â
Details        Basic Kit ($)  |Further ($) | Increase(Decrease)
Sales per unit       22        34            12 Â
Cost per unit: Â Â
Direct material        8         8             0 Â
Direct labor                   11            (11) Â
Total cost per unit     8         19            (11) Â
Net income per unit   14         15            1