Answer:
$75
Explanation:
In absorption costing, the cost of every unit produced is worked out by adding up the direct cost of materials, direct labor, variable overhead, and the fixed overhead. Unlike in the case of marginal costing where the fixed cost is treated as period cost, in absorption costing, fixed cost is treated as a product cost.
       The cost per unit
                     $
Direct material          28
Direct labor            24
Variable overhead       10
Fixed cost              13
Cost per unit           75
Cost of Inventory
Number of units  = 1000
Cost per unit   = $75
Value = 1000 * $75 = $75,000
Workings:
Variable overhead per unit = [tex]\frac{Total variable cost}{Number of units} =\frac{280000}{28000} = 10[/tex] Â Â Â Â Â Â
Fixed cost per unit =[tex]\frac{Total fixed cost}{number of units} =\frac{364,000}{28,000} = 13[/tex]